Najważniejsze działania profilaktyczne, mające na celu zapewnienie zdrowego, pięknego uśmiechu dziecka, powinni codziennie podejmować jego rodzice. Zabiegi te powinny obejmować skuteczne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, szczególnie po zjedzeniu słodyczy. Lekarz stomatolog lub specjalnie przeszkolona higienistka powinni doradzić rodzicom dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty, ewentualnie nitki międzyzębowej. Mogą polecić także stosowanie innych preparatów do użytku domowego.
Szczotkowanie
Małe dzieci nie są wystarczająco sprawne manualnie, aby oczyszczać własne ząbki samodzielnie. Jest to więc zadanie ich rodziców. Dzieci starsze powinny same kształtować w sobie nawyk prawidłowego szczotkowania zębów. Często jednak wymagają nadzoru i kontroli mamy lub taty.
Szczotkowanie zaczynamy w momencie wyrznięcia się pierwszego ząbka. Zalecane jest używanie małej miękkiej szczoteczki. Już w pierwszym roku życia można stosować odpowiednio dobraną pastę do zębów mlecznych. Pasta powinna zawierać niewielką, odpowiednią dla wieku dawkę fluoru, który zabezpiecza zęby przed próchnicą. Na szczoteczkę powinno się nakładać bardzo mało pasty.
Powinniśmy zachęcać dziecko do podejmowania prób samodzielnego szczotkowania, traktujmy je jednak jak zabawę, a nie właściwe oczyszczanie zębów. Zaleca się, aby dziecko wypluwało nadmiar pasty, ale płukało bardzo delikatnie.
Zęby dziecka należy myć co najmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i po kolacji. Korzystne jest wyrobienie nawyku szczotkowania zębów po jedzeniu słodyczy. Po wieczornym myciu zębów dziecko nie powinno jeść ani pić słodkich napojów. Bardzo ważne w profilaktyce próchnicy u dzieci jest unikanie nocnego podawania słodkich napojów (jest to przyczyna tzw. „próchnicy butelkowej”). Napoje dozwolone w nocy to wyłącznie woda mineralna niegazowana lub niesłodzona herbatka.