Mycie zębów to profilaktyka próchnicy u dzieci. Kiedy zacząć myć zęby? Ważne jest, aby pierwsze mycie zębów dziecka odbyło się już w wieku niemowlęcym.  Już po kilku sekundach od szczotkowania, na powierzchni zębów tworzy tzw. błonka nazębna, która jest pierwszą warstwą płytki nazębnej. Dojrzała płytka nazębna może zawierać nawet 500 gatunków drobnoustrojów. Wyrzynanie się zębów u dziecka to znak, że w ciągu 6 miesięcy powinna się odbyć pierwsza wizyta u dentysty, ale nie później niż w 12. miesiącu życia. Na wizycie rodzice dowiedzą się m.in. jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej u dzieci.

Czyszczenie jamy ustnej dziecka należy wykonywać regularnie np. jałowym gazikiem zwilżonym przegotowaną letnią wodą.

Czym myć zęby dziecku? Pierwsza szczoteczka do zębów dziecka powinna być silikonowa lub z włosia. Zaleca się, aby rodzice myli zęby dzieciom do 8 roku życia, a nadzorowali tę czynność aż do 12 r.ż.

Oczyszczanie jamy ustnej powinno być wspomagane przez akcesoria do higieny jamy ustnej. Nić dentystyczna u dzieci powinna zacząć być używana w wieku 10 lat.

Czy niemowlę powinno myć zęby? Kiedy pierwsza wizyta u dentysty? Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dzieci opowiada ekspert - lekarz dentysta Alina Śmiech – specjalista stomatologii ogólnej I stopnia oraz II stopnia stomatologii dziecięcej, świętokrzyski konsultant wojewódzki z zakresu stomatologii dziecięcej.