Co warto wiedzieć o kolczyku w języku?

Kolczyk w języku, wardze, policzku… Coraz częściej młodzież decyduje się na ozdoby w nietypowych miejscach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że praktyki takie mogą prowadzić do wielu zdrowotnych problemów. Umiejscowienie biżuterii w wilgotnym środowisku jamy ustnej, pełnym bakterii jest częstym źródłem infekcji. Po założeniu kolczyka mogą wystąpić: ból i obrzęk, zaburzenia czucia spowodowane uszkodzeniem nerwu, uraz dziąseł, odłamanie korony zęba (na skutek uderzania kolczykiem w tkanki zęba), infekcja, recesje dziąseł lub utrata kości.

Wskazówki dla pacjentów posiadających kolczyk w obrębie jamy ustnej:

  • Należy zwrócić uwagę na doskonałą higienę jamy ustnej, co istotnie zmniejszy ryzyko infekcji.
  • Zaleca się stosowanie antyseptycznych płynów do płukania ust po każdym posiłku.
  • Zawsze należy wyjmować kolczyk podczas wykonywania czynności, które sprzyjają urazom, np. podczas uprawiania sportów.

Jaki wpływ mają zaburzenia odżywiania na stan zdrowia jamy ustnej?

Zarówno bulimia, jak i anoreksja, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. W bulimii podczas regularnych, powtarzających się wymiotów, dochodzi do zawracania treści żołądka do jamy ustnej. Kwaśny odczyn powoduje erozję szkliwa, co doprowadza do jego rozpuszczania. Pacjenci skarżą się także na suchość jamy ustnej, krwawienie dziąseł i pieczenie języka.

Chorzy na anoreksję poprzez długotrwałe głodówki doprowadzają do ogólnego wyniszczenia organizmu. Często doprowadza to do osteoporozy, osłabienia tkanki kostnej oraz szkliwa, co skutkuje kruchością i uszkodzeniami zębów.